Erkek Neden Güçlü Olmalı?

Güçlü OlNews
Views: 191
1b

Cinsel üstünlük kaygılarının darmaduman ettiği bir dönemden geçmekteyiz. Kendi bilincimi ararken belki yüzlerce kaynak araştırması yaptım; 2014′ ten bu yana yazılmış her türlü içeriği hazmettikten sonra fikir paylaşımı yapmak için yepyeni bir blog açmaya karar verdim.

Bayım; Erkek olma sanatına hoş geldin.

İlk başlarda sadece karakter ve maddesel olmayan erdemler üzerine yoğunlaşmıştım, egzersizlere vakit ayıramayacağımı düşüyordum; ancak son 2-3 yıldır egzersizler hayatımda yerinden edemeyeceğim bir yer kazandı.

Aynı zamanda bu araştırmalarım , bana kadim, evrensel erkeklikte gücün rolü hakkında teorik bir anlayış kazandırdı. Bu araştırma süreci beni fiziksel gücün, erkekliğin doğasını oluşturduğuna, diğer tüm insani erdemlere ana kapıyı araladığına ikna etti.

Çoğu erkeğin bütün gün işyerinde masaların arkasında oturduğu günümüz dünyasında güç çok da gerekli görünmeyebilir. Fakat güçlü olmak asla bir dezavantaj değildir. Güç, erkek olmanın bel kemiğidir. Bugün bunun nedeni hakkında konuşmak istiyorum.

Erkek Neden Güçlü Olmalı?

2b

Fiziksel güç, kadın ve erkek arasındaki az sayıda bulunan farklardan en önemlisidir!

Koruyucu adam rolü erkeğin özünü temsil ediyorsa, fiziksel güç onun çekirdeğidir. Bir erkeğin bir kavgaya karıştığında kendine hakim olup olamayacağı faktörünü tamamen sahip olduğu güç belirler. – Karşındaki kişi kavgaya sebep arayıp seni ittirdiğinde geri kaçman, hissettiğin güçle doğru orantılıdır . Ve maalesef içgüdüsel olarak bir erkeğin erkekliğini bu şekilde yargılamaktadır insanlar. Buna aptalca diyebilirsiniz ama bunlar daha geniş perspektiften bakmaya çalışalım.

Erkeklerin ve kadınların benzer bir şekilde, fiziksel olarak güçlü ve daha saygın, otorite sahibi, çekici ve erkeksi görünen erkekleri istemesi gerçeği hiçbir zaman değişmedi. Kulaklarınızın sevgilinizden duyduklarına bakmayın, özgüven eksiklikleri vs. faktörler size gerçeği söylemesine engel olabilir; fakat psikoloji yanılmaz. Ayrıca ağırlık kaldırmak, erkekliğin can damarı olan testosteron hormonumuzu artırır. Bu nedenle, daha çok erkek hissetmek istiyorsanız vücudunuzu inşa etmeye çalışmalısınız.

Güç kazanmak fiziksel ve zihinsel sağlığınızı destekler.

Obezite sizi öldürür. Spor yapmak testosteron seviyenizi artırarak vücudunuzu sağlıklı tutar ve depresyonla mücadele eder . Daha da anlatmalı mıyım?

Fiziksel güç çok pratiktir, sizi her türlü zorluğa hazırlar.

3b

Gayet güvenli, banliyö toplumumuzda bile, güç hala iş yapıyor. Bir yangın anında evi yanarken mahsur kalan kişiyi atlayıp dışarı taşıyacak kadar güçlü olduğumu bilmeliyim; her şeyi bir kenara bıraksam bile, ben bana kendim için lazımım. Sırtına çimento torbalarını al ki, üstüne atlayan poşeti yere serebilesin.

Bir bakımdan güç, kabalığı artıran bir fazlalık olarak değerlendirilebilir : çoğu zaman işleri bizim yerimize yapması için aletlere ve teknolojik cihazlara güvenebiliriz, ancak ne zaman yere inmen gerektiğini asla bilemezsin. Eğer inmeyi başarabiliyorsan da bedensel gücünü çağırabildiğin için özgüvenin tazelenecek. Unutma; diğer her şey ortadan kalktığında elinde avucunda kalan tek şey gücün olacak, işte özümüz bundan ibaret.

Fiziksel güç, çok yönlü mükemmelliği ve kusursuz gelişebilen bir yaşamı teşvik eder.

Sıklıkla, güç oluşturmayı sığ kafalar ve aptal kardeşler için bir eylem olarak düşünürüz. İnsani erdem ile güç, beyin ve kas gücü arasında yanlış bir ikilemde takılı kalırız. Önce insan ol beynini çalıştır bu ego ne deriz; çoğu zaman da dediğimiz kişiler konusunda haklıyız, fakat genellemenin her türlüsünü yanlıştır.

Yine de, filozoflar, devlet adamları ve yazarlar da dahil olmak üzere tarihteki birçok kendini kanıtlamış insan bu sahte bölünmeyi reddetti ve beden, zihin ve ruh geliştirmenin önemini açıkça vurguladı. Güçlü bir beden sahibi olmadan, bir insanın diğer tüm erdemlerini asla en yüksek potansiyeline ulaştıramayacağını anladılar.

4b
Theodore Rosevelt Body Change-Theodore Rosevelt Vücut Değişimi

Theodore Roosevelt’in bu gerçeğe olan inancını okumuş olabilirsiniz – zayıf, hastalıklı bir çocuk olan Theodore’un babasının şu tavsiyesinden sonra tüm hayatı değişti  : “Theodore, zihne sahipsin, ama bedenin yok ve bedenin yardımı olmadan zihin, olması gerektiği kadar ileri gidemez. Vücudunu güçlendirmelisin ” TR, “Vücudumu yapacağım!” dedi ve hayatının geri kalanını boks, güreş, yürüyüş, yüzme ve ölümüne kadar avlanarak geçirdi.

Bilmeyebileceğiniz konu ise, tarihin en seçkin adamlarından biri olan Winston Churchill’in Theodore ile neredeyse aynı hikayeye sahip olduğudur. Biyografi yazarı William Manchester , Churchill’in dönüşümünü şöyle anlatıyor:

Hastalıklı, bir kızın solgun kırılgan elleriyle; koordine edilmemiş zayıf, peltek konuşması ve hafif kekemeliği, onu kabadayıların merhametine bırakmıştı. Onu dövdüler, alay ettiler ve kriket topları fırlattılar. Titreyip küçük düşerek yakınlardaki bir ormanda saklandı. Bu pek gladyatörlerin yaptığı bir davranış değildi. Tek silahı fethedilemez bir irade ve ölümsüzlük duygusuydu. . .

Yedi yaşından itibaren Churchill, biyolojinin kaderi olması gerekmediğini kanıtlamak için kendi isteğiyle olarak doğasını değiştirmeye başladı. WH Sheldon, her biri insanı tanımlayan kişilik özelliklerine sahip üç baskın fizik türünü tanımladı.-Ektomorf (hafif), mezomorf (kaslı) ve endomor (yağlı) – Churchill açıkça üçüncü kategoriye girdi. Başı ağır, bacakları küçük, karnı şişmiş, göğsü cılızdı. Cildi o kadar hassastı ki, geceleri ipek çarşaflar arasında çıplak uyumadığı sürece kızarıklık oldu. Gündüz derisine sadece ipek iç çamaşırı giyebiliyordu. Endomorflar karakteristik olarak tembeldir, hesaplayıcıdır, kolay anlaşılır ve tahmin edilebilirdir. Churchill bunların hiçbiri değildi. Cesur, yılmaz bir bulldog imajını yansıtarak duygusal yapısını bir sporcununkine çevirdi.

(Dipnot: Churchill’i günahım kadar sevmiyorum, fakat yiğidi öldür hakkını yeme. En büyük darbeyi sahte kabadayılardan değil Rahmetli Seyit Onbaşı’dan yedi, üzülmesin yazık.)

5b
Winston Churchill

Churchill ve Theodore, zihinlerini mükemmelliğe ulaştırmak ve dünya sahnesinde önemli bir şey yapmak istiyorlarsa, hayatlarını yatak yığınları içinde kitap okuyarak geçiremeyeceklerini anladılar. Fiziksel güç olmadan, yaptıkları hiçbir şeyi asla başaramazlar ya da bulundukları konumda olamazlardı.

Bu nedenle, en yüksek potansiyelinizi geliştirmekle ilgileniyorsanız, bu büyük erkeklerin ayak izlerini takip etmek işinize yarayacaktır. Ne demiş eski insanlar; mens sana in corpore sano. Ekşi linki bıraktım bakarsınız.

Fiziksel güç oluşturmak hayatın zorluğunu öğretir.

6b
Bodybuilding History-Vücut geliştirmenin tarihi

Güç inşa etmek, hedeflerimizin üstesinden gelmek için bize gerçek bir enerji sunmanın dışında, birçok metaforik ders de verir. Düzenli olarak çalışmak için gereken acı ve adanmışlık, diğer kazanımların yanı sıra size disiplin, dayanıklılık ve alçakgönüllülük kazandırır. Müzisyen ve sanatçı Henry Rollins , okunması gereken “ The Iron ” adlı makalesinde, ağırlık kaldırmanın bir erkeğin karakterini oluşturmada sahip olabileceği gücü şöyle özetliyor:

Demir’den öğrendiğim derslerin değerini tam olarak anlamam yıllarımı aldı. Düşmanım olduğunu, kaldırılmak istemeyen bir şeyi zorla kaldırmaya çalıştığımı düşünürdüm. Ben çok hatalıydım. Demir paspasın altından her çıkmak istemediğinde, bu sizin için yapabileceği en naif şeydir. Uçup tavandan geçseydi, sana hiçbir şey öğretmezdi. Demir seninle böyle konuşuyor. Size, çalıştığınız malzemenin benzemeye başlayacağınız şey olduğunu söyler.

Yirmili yaşlarımın sonlarına kadar antrenman yaparak kendime harika bir hediye verdiğimi öğrendim. Sıkı çalışma ve belli miktarda acı olmadan hiçbir şeyin iyi olmayacağını öğrendim . Beni titreten bir seti bitirdiğimde, kendim hakkında daha çok şey biliyorum. Bir şey kötüleştiğinde, bu egzersiz kadar kötü olamayacağını biliyorum.

Eskiden acıyla savaşırdım, ama son zamanlarda bu benim için netleşti: acı benim düşmanım değil; bu benim için büyüklüğe çağrıdır. Ancak, Demir ile uğraşırken acıyı doğru yorumlamak için dikkatli olunmalıdır. Demirin dahil olduğu yaralanmaların çoğu egodan kaynaklanır. Bir keresinde vücudumun hazır olmadığı ağırlığı kaldırarak birkaç hafta geçirdim ve birkaç ay boyunca çataldan daha ağır bir şey almıyordum. Hazır olmadığınız şeyi kaldırmaya çalışın ve Demir size kısıtlama ve özdenetim konusunda küçük bir ders verecektir.

Kendine saygısı olmayıp gerçekten güçlü olan bir insanla hiç tanışmadım. Bence birçok içe ve dışa yöneltilen hor görme özsaygı olarak geçiyor: Kendin yapmak yerine birinin omuzlarına basarak kendini yükseltme fikri. Kozmetik nedenlerle spor yapan erkekleri gördüğümde, kendilerini berbat şekilde ortaya çıkaran kibir görüyorum, adeta çizgi film karakterleri, dengesizlik ve güvensizlik için asılmış reklam panoları gibi. Güç, karakter aracılığıyla kendini gösterir .

Güç, erdemimizin bel kemiği görevi görür.

Güç geliştirme, kişinin karakterini ve erdemi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda ahlaki değerlerimizi inşa etmek için gerekli omurgayı – uygun çerçeveyi – sağlar. Erdem pelerini hararetsiz ve kavgasız bir adama çok beceriksizce asılır; mukavemet ve sertlikten yoksun bir yapı üzerine örtüldüğünde sarkar ve sarkar. Hepimiz hastalıklı bir şekilde zayıf veya aşırı kilolu, bir mahalle serserisi küfretse gözyaşlarına boğulacak ve bir kat merdiven çıkarken soluklanacak gibi görünen çok sevimli erkekler tanıyoruz. Bu undan adamlar, iyi adam olduklarını iddia ediyorlar, mükemmel beyler, ama onlara ne erkek ne de beyler olarak saygı duymuyoruz. İyi adam olabilirler ama erkek olma konusunda iyi değiller .

Güç, erdemimizi güvence altına alır.

Prensiplere sahip olmak önemlidir, ancak prensipleriniz için savaşmaya hazır mısınız? Aynı şekilde, karınıza ve çocuklarınıza saldırmaya çalışan kötü bir adam tarafından kolayca alt edilebilirseniz, gerçekten “iyi bir aile babası” yada “erkek” olduğunuzu söyleyebilir misiniz?

TR’nin ifade ettiği gibi:

Sıradan bir vatandaş; herhangi biri tarafından topluma bir yanlış yapıldığında, bir yolsuzluk veya güven ihaneti, demagoji, şiddet veya vahşet sergilendiğinde, şok olup dehşete düşer ve eve gitmek ister; ama ben, yanlış yapanı alaşağı etme kararlılığını hissetmesini istiyorum, yanlış yapan adama , dürüst insanın sadece namus bakımından üstün değil, aynı zamanda güçte de üstün olduğunun farkına varmasını sağlamak istiyorum .

Güç geliştirme atalarınızı onurlandırır.

7b

Moderniteden önce, bir insanın hayatta kalması ve çoğalması için fiziksel olarak güçlü olması gerekiyordu. İster elementlerle ister diğer insanlarla savaşıyor olsun, atalarımız savaştan canlı çıkmak için yalnızca zihinsel ve fiziksel güçlerine güvenmek zorundaydı. Savaşlarda veya avlarda kendilerini kanıtlamaya çalışan, büyük şeyler yapmaya cesaret eden ve her türlü engeli aşacak fiziksel güce sahip olan adamlar, çocuk sahibi olup genlerini aktarabilenlerdi. Hayatıyla kumar oynamayanlar, akranlarının gücüne ve cesaretine sahip olmayanlar, çocuksuz öldüler ve talihsiz genleri onlarla birlikte öldü.

Bunun anlamı, hepimizin geçmişin en güçlü, en hızlı, en zeki, en cesur adamlarından – dünyanın alfa erkeklerinden – geldiğimizdir. Büyüklüğün kanının damarlarımızdan aktığı sonucuna varmak zor değil.

Öyleyse, bu genetik mirasla ne yapıyorsun?

LoL mü atıyorsun arkadaşlarınla?

Hummalı bir cips kola çerez ayarlamalarından sonra sonu gelmez dizilere mi dalıyorsun?

Yazar Jack Donovan, Sky Without Eagles kitabında yer alan “Train for Honor” da , genlerimizde bıraktıkları fiziksel güç mirasını israf ederek atalarımızı utandırdığımızı savunuyor. Donovan, “Atalarımızın sokakta modern erkekleri sıraya dizdiklerinde hepimize duyacakları tiksinti ve aşağılamayı bir düşünün” diye yazıyor. 2 Dealift’e işi bağlarım diye düşünüyorum, mabadı güllaç olanlar düşünsün.

Güçlü Olmak Ne Anlama Gelir?

8b

Her erkeğin iri ve parçalanacak fizyolojik makyajı yoktur. Ancak her insanın güçlü hale gelebilir vücudu vardır.  Diğer ilgi alanlarınız ne olursa olsun, yapınız ne olursa olsun, güçlü olduğunuzu hissetmek istiyorsanız, demir ile tanışmanız gerekir.

Şimdilerde güç ideali, büyük ölçüde tartışılan bir konudur ve zamanla değişmiştir. Kasıtlı egzersizler ve düzenli bir protein kaynağı olmadan önce, ilkel kabile üyeleri oldukça inceydi. Bu günlerde, bazı erkekler bedene konsantre oluyor ve bir vücut geliştirme fiziği arıyor, diğerleri ise büyümeyi umursamıyor ve bunun yerine “Fonksiyonel güç” e odaklanıyor.

Önemli olan, sizin sevdiğiniz, hareket etmeniz ve kas inşa etmeniz için size ilham veren ve bağlı kalabileceğiniz bir egzersiz yolu bulmaktır.

Sonuç

Güç, erkekliğin tanımlayıcı bir özelliğidir. Nesillerdir erkeğin ailelerini korumasına ve geçindirmesine izin veren gerçek, güçtür. Gökdelenlerimizi, yollarımızı ve köprülerimizi inşa eden güçtür. Mevcut çevremiz güçlü olmamızı gerektirmese de, fiziksel gücümüzü geliştirmek hala değerli bir arayıştır, çünkü Komple Adam’ı geliştirmek için bir temel oluşturur.

Dün olduğunuzdan daha güçlü olmak için bugün çabalayın. Söz veriyorum, bunu yaparken sadece bedeninizde değil, zihninizde ve ruhunuzda da bir dönüşüm göreceksiniz.

Tags: , , , , , ,

Bunlar da ilgini çekebilir.

Bana Biraz Kendinden Bahset; Nasıl Cevaplanır?

Yazar

Bence Okumalısın

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü