Bana Biraz Kendinden Bahset; Nasıl Cevaplanır?

NewsÖnde Ol
Views: 155
konusma sanati
İş görüşmesi; Bana biraz kendinden bahset

“Bana biraz kendinden bahset.”

İş görüşmesi için odaya girdiğiniz ve bam ilk soru; görünüşte zararsız ufak bir istek – açık uçlu bir soru. Ancak bu açıklık, kısaca soruyu yanıtlamayı sorguya dönüştüren bir şeydir. Verebileceğiniz cevaplardan hangisini vermelisiniz, nelerden bahsetmelisiniz ve ne kadarını söylemelisiniz?

“Bana biraz kendinizden bahsedin” cümlesi, dersin ilk gününde bir profesörden, arkadaşlarınla katıldığın yeni bir grubun liderinden, bir iş görüşmesi anında veya bir partide tanıştığınız birinden aldığınız bir ricadır. Durum ister sosyal ister profesyonel olsun, duraksanmış veya içi boş bir cevap, etkileşimi gerçekten yanlış bir noktaya taşıyabilir, ilk izleniminizi kötü vermenize sebep olabilir.

Bugün birisi sizden kendiniz hakkında bilgi paylaşmanızı istediğinde nasıl etkili ve ikna edici bir cevap verebileceğimizden bahsedeceğiz. Bu sorunun bir iş görüşmesinde veya sınıfın ilk günü ortaya çıkması gibi sosyal durumlarda ne söyleyebileceğimizi ele alacağız.

İş Görüşmesi Esnasında “Bana Kendinizden Biraz Bahsedin” Nasıl Cevaplanır?

“Bana biraz kendinizden bahsedin”, bir görüşmecinin bir röportajı başlatmasının en yaygın yollarından biridir. Buzları kırar ve konuşmayı başlatır. Ancak bunun sadece keyifli sohbet etme zamanı olduğunu düşünmeyin – “resmi” röportaj kesinlikle çoktan başladı. Mülakatçıların çoğu, aday hakkında kararını mülakatın ilk beş dakikasında verir, bu yüzden konuşmayı nasıl başlatacağınız çok önemlidir. Bu sık sorulan ilk soruya kendinden emin ve etkili bir yanıt vermek, görüşmenin geri kalanı için tonu belirleyecektir.

Ancak sorgunun açık uçlu olması, birçok adayın farkında bile olmadan kapı dışarı edilmesine neden olur. İş geçmişlerinde ne kadar geriye gitmeleri gerekir? Eğitimleri hakkında konuşmalılar mı? Önceki işlerinin kronolojik bir zaman çizelgesini mi paylaşmalılar, yoksa en son işlerindeki başarılarını mı paylaşmalılar? O kafa karışıklığı ve gerginlik anında, adayın ağzından çıkan şey genellikle çok fazla bukalemun olmak olur.

Öyleyse önce bu istenmeyen yanıtların en yaygın varyasyonlarından bahsedelim ve ardından daha etkili bir yanıtın nasıl oluşturulacabileceğini tartışalım.

İş Görüşmesi Esnasında Nasıl Cevap Verilmez?

Cevap vermemezlik, kendinden fazla emin davranma durumu Sana ne söylememi istediğini bilmiyorum. Hepsi zaten özgeçmişimde var. “

Bu yanıt sizi aşırı derecede gerçekçi, kalın kafalı, huysuz ve / veya tembel biri olarak mimleyecektir. İşe alma yöneticisi, özgeçmişinizdekilerin kelimesi kelimesine okunmasını zaten istemiyor. daha ziyade talep şu şekilde anlanmalıdır : ” Sizi bu iş için değerlendiriyorum, bana benim için önemli olacak bir şey söyle.”

Eğitiminiz ve iş deneyiminiz üzerine kronolojik bir monolog “Üniversitede muhasebe okudum ve 3.7 not ortalaması aldım. Mezun olduktan sonra ilk işim, şu pozisyonda çalıştığım X Şirketteydi… İki yıl sonra, rolümün de dahil olduğu Y Şirketine taşındım … En son, İş Z’de çalıştım, burada … “

Görüşmeyi yapan kişi, özgeçmişiniz hakkında tüm bu bilgilere sahip, bu nedenle kimlik bilgilerinizin tam bir kronolojik turnesini yapmanıza gerek yok. Bu sıkıcı ve sıradan gözükmenize sebep olabilir.

Kendi hedefleriniz ve işe olan ilginiz üzerine bir konuşma. “Her zaman bir yazılım mühendisi olmak istemişimdir ve bunun kesinlikle hayalimdeki iş olduğunu hissediyorum.”

İşle ilgili yüksek umutlara sahip olmak sizin için harikadır, ancak işe alma müdürü en çok onlar için neler yapabileceğinizle ilgilenir .

Gereksiz bilgi paylaşımı. “Ben ihsan, İzmir’de doğdum ama ailem on yaşımdayken istanbul’a taşındı ve o zamandan beri buradayım. On dört yıldır inşaat sektöründeyim. Son işimi gerçekten beğendim ama sonra ustabaşı karımla bir ilişki yaşamaya başladı ve tabii ki beni dışarı attı. Ve şimdi bir işim ya da karım yok ve sadece yeniden başlamak istiyorum. “

Bir görüşmeci hayatınızın pek çok kişisel detayını aramıyor – sadece iş deneyiminizin önemli noktalarına bağlı kalın.

Belirsiz aşırılık . “İhtiyacın olan her şeyi yapmaya hazırım.”

İşe alma müdürü, masaya ne getirdiğinizle ilgili ayrıntıları öğrenmek ister; genelliklerden ziyade, daha somut şeyler üzerinden dikkatini kazanıp detayını ona merak ettirip sormasını sağlamalısın.

İş Görüşmesi Esnasında nasıl doğru cevap verilir?

Potansiyel işverenler yüzlerce özgeçmişi sıralar ve bir düzine adayla görüşebilir. Bir süre sonra, takım elbise giyen ve kalem etek giyen kızlar, büyük bir özgeçmiş mermi noktalarına dönüşür ve işe alma müdürü insanları sınıflandırmaya ve onları bir araya toplamaya başlar. Dolayısıyla, işiniz, “Öyleyse bana biraz kendinizden bahsedin” dedikleri anda, paketten hemen kopmaktır.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Cevabınızı oldukça az ve öz tutun. Cevabınız yaklaşık bir dakikadan fazla sürmemelidir .Kendinizi tekrar etmeyin, çok uzatırsanız görüşmeci ilgisini kaybetmeye başlayacaktır. Her zaman ilk izlenim önemlidir; sonuçta iş görüşmesi bu, tekrar şansın olmayacak.

Bu kısımda görüşmecinin sizin hakkınızda bilmesini istediğiniz her şeyi söylemek zorunda olmadığınızın farkında olun; bunun yerine amacınızı, güçlü yönlerinizden ve yapmış olduğunuz başarılı işlerden bahsedebilirsiniz. Eğer dikkatini çektiyse meraklanmaya başlar ve size detay sorular sormaya başlar ve bu bizim için iyi işaret.

İş geçmişinizin kısa bir biyografisiyle başlayın. Özgeçmişinizin önemli kısımlarını kısa ve öz bir şekilde özetleyin.

  • “İlk işime 19 yaşındayken başladım, Oklahoma Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum ve son beş yıldır X Şirketi’nin satış müdürüyüm.”

İşverene getirebileceğiniz değer hakkında somut bir örnek verin. Sizi diğer adaylardan ayıran ne gibi benzersiz becerileriniz ve deneyimleriniz var? Kendi hedefleriniz potansiyel işverenin hedefleriyle ne kadar, nasıl örtüşüyor? Şirkete nasıl değer katacak ve hedeflerine ulaşmalarına nasıl yardımcı olacaksınız?

Bir işe alma müdürü, şirketin masasına ne koyabileceğine bakar. Görüşmeye gitmeden önce şirket idealleriyle paralel olan ve eski iş yerinde başardıklarından bahsedebilirsin.

  • “X Şirketinde, serilerine üç yeni hit ürünü tanıtmaya yardımcı oldum ve orada bulunduğum her yıl satışları% 5 artırdım. Aynısını şirketiniz için de yapabileceğimden eminim. “

Güçlü temel niteliklere işaret eden şeylerden bahsedin. Cevabınızda övünmek istemezsiniz, ancak değerli ve kendinden emin görünmek istersiniz. Bu çizgide yürümenin bir yolu, altta yatan olumlu niteliklere işaret eden şeylerden açıkça bahsetmeden bahsetmektir. Örneğin:

  • “Üniversiteden üç yılda mezun oldum.” (iş etiğine işaret eder)
  • “Satış müdürlüğüne getirilmiş en genç kişiydim.” (yılların ötesinde yetkinliğe işaret eder)

Görüşmeci ile ortak olan herhangi bir şeyden bahsedin. Sizinle önceden röportaj yapacak kişiyi araştırabilirseniz veya ofisinde ortak bir yönünüz olduğunu fark ederseniz, cevabınızda bunu belirtin. Belki aynı üniversiteye gittiniz, aynı gruba mensuptunuz veya bir zamanlar sizinle aynı şirkette çalışmıştı. Yada aslen İstanbul’dan olduklarını bildiğinizi varsayalım, siz de öylesiniz. Normalde cevabınızda İstanbul’da büyüdüğünüzden bahsetmezken, o görüşmeci ile konuşmak isteyebilirsiniz. İnsanlar kendileri gibi olan insanları severler.

Her şeyi alakalı tutun. Alaka düzeyi, iyi bir yanıtın temelidir. Sırf bir şeyden gurur duyuyor olmanız, röportaj yaptığınız şirketle alakalı olduğu anlamına gelmez.

Hepsini bir araya koy

İyi bir “Bana biraz kendinizden bahsedin” yanıtının temel ilkesi, olabildiğince küçük bir alanda olabildiğince çok yer kaplamaktır; Mülakatı yapan kişinin ilgisini neyin çekeceğini bilmiyorsunuz. Bu nedenle, güçlü yönlerinizi gösteren şeylere odaklanarak, iş görüşmecisini meraklandırarak soru sorup sohbete dahil ettirmeye ve dikkatini kazanmaya çalışıyoruz. Bunları detaylandırın. Temelde küçük bir asansör konuşmasıdır aslında iş görüşmesi, çok verimli geçirmelisin.

Şirketinin satışlarını iyileştirmek için hırslı bir başlangıç ​​noktası arayan işe alım müdürüne çekici ve etkili bir yanıt oluşturmak için yukarıda anlattığımız tüm noktaların nasıl bir araya gelebileceğinin örneği:

“İstanbul’da büyüdüm ve ardından X Üniversitesi’ne gitmek için sınırı geçtim. Üç yılda muhasebe derecemi kazandım ve ayrıca, mezun olduktan sonra 2. yılımda kendi işime başladım. Oklahoma Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden MBA derecemi aldım ve bu süre zarfında Y şirketi’nde staj yaptım. Son beş yılımı, şimdiye kadar satış müdürü olabilecek en genç kişi olduğum X Şirketi’nde çalışarak geçirdim. Serilerine üç yeni hit ürünün katılmasına yardımcı oldum ve orada bulunduğum her yıl satışları% 5 artırdım. Aynısını şirketiniz için de yapabileceğimden eminim. “

Kısa ve öz ama pek çok yeri kaplıyor. Görüşmeyi yapan kişinin artık sorabileceği tüm gelecek vaat eden takip sorularını düşünün:

  • Oh, istanbullu musun? Neresi?
  • Üniversitede ne tür bir işe başladınız?
  • 3 yılda üniversiteden nasıl mezun oldun?
  • Y Şirketi sizi neden bu kadar genç yaşta yönetici yapmaya karar verdi?
  • Y Şirketi’nde hangi yeni ürünleri piyasaya sürdünüz?
  • Satışlarını her yıl nasıl % 5 artırabildiniz?

Röportajdan önce ne söyleyeceğinizi her zaman bilmek, birkaç kez kendi kendinize prova yapmak işe yarar. Biraz çabayla, röportajı gerçekten doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Bu konuşma sanatının bir parçası sadece kendi kendinize söyleyecek şeyler bulmak değil, aynı zamanda insanların yanıt olarak ne söyleyeceklerini / soracaklarını bulmalarını kolaylaştıran materyaller sunmaktır. Öyleyse, başkalarının sizin hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olmak istemesine neden olacak ve bunu yapmalarını mümkün olduğunca kolaylaştıracak birkaç şeyi yem gibi atmayı unutmayın.

Bugünkü konumuz bu kadardı, bir erkek neden güçlü olmalı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Tags: ,

Bunlar da ilgini çekebilir.

Erkek Neden Güçlü Olmalı?

Yazar

Bence Okumalısın

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü